Bądź bezpieczny w sieci!

Cyberprzemoc –  agresja elektroniczna, elektroniczna przemoc rówieśnicza – stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystywaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Osoba dopuszczającą się takich czynów to stalker. Zamiarem internetowych chuliganów jest zdyskredytowanie konkretnej osoby lub grupy ludzi czy nawet całych społeczności. Takie działania wynikają z poczucia anonimowości lub bezkarności sprawców i ułatwiane są np. zamieszczeniem witryny internetowej na serwerze w kraju, w którym pisemne groźby nie są przestępstwem.

Taka forma znęcania się nad swoimi ofiarami, zdaniem psychologów wynika z trzech powodów:

– łatwiej poniżać, dyskredytować i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko,

– sprawca może spreparować poniżające treści bez potrzeby reagowania na bieżąco, jak jest np. w przypadku rozmowy osobistej czy wideo,

– sprawca może działać w dowolnym czasie, a ofiara nie ma możliwości ucieczki, jak jest w przypadku osobistych kontaktów – jej profil cały czas jest dostępny w sieci.

Prześladowanie przez Internet jest szczególnie groźne dlatego, że kompromitujące czy poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze, jako kopie na wielu komputerach, nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy.

Jak bronić się przed cyberprzemocą ?

1. Nie wpadaj w panikę.

Nie działaj pod wpływem strachu. Pamiętaj że strach i panika są tym ,na co przestępca czeka. Zobacz co się stanie, jeśli nie zareagujesz na internetowe zaczepki. Podziel się problemem z zaufaną osobą. W takich sytuacjach, wsparcie emocjonalne jest bezcenne. Jeśli uważasz, że Twoje życie jest w niebezpieczeństwie, natychmiast skontaktuj się z policją!

1. Zablokuj użytkownika lub ogranicz możliwość kontaktu z Tobą.

Większość portali społecznościowych posiada mechanizmy blokowania wybranych użytkowników. Poczta elektroniczna może być filtrowana automatycznie lub za pomocą dodania adresu nadawcy do specjalnej listy. Na blogu masz możliwość tymczasowego wyłączania komentarzy.

1. Chroń swój komputer przed włamaniami i podsłuchem elektronicznym.

Celem internetowego chuligana jest zdobycie o Tobie jak najwięcej informacji. Może również w tym celu próbować włamać się do Twojego komputera lub telefonu. Ważnym jest, by nauczyć się odpowiednio chronić te urządzenia oraz potrafić rozpoznawać symptomy włamania.

1. Zabezpiecz swoją sieć wi-fi.

Sieć wi-fi z krótkim, bądź jeszcze gorzej domyślnym hasłem, to duże ryzyko, szczególnie  jeśli agresor mieszka w pobliżu. Jeśli  nie czujesz się na siłach by samodzielnie skonfigurować router, skontaktuj się  z przedstawicielem producenta.

1. Zmień ustawienia prywatności w portalach społecznościowych.

To bardzo ważne aby nauczyć się konfigurować prywatność swoich profili na portalach społecznościowych. Warto poświęcić czas na ukrycie rzeczy, które mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Do takich informacji należą zdjęcia, numery telefonów i lista przyjaciół.

1. Włącz weryfikację dwuetapową.

Coraz więcej stron internetowych oferuje weryfikację dwuetapową. Weryfikacja dwuetapowa łączy użycie zwyczajnego hasła z innym typem weryfikacji, np. hasłem SMS.

1. Używaj silnych haseł i często je zmieniaj.

Wszędzie tam, gdzie nie można stosować weryfikacji dwuetapowej, używaj silnych i łatwych do zapamiętania haseł. Pamiętaj aby zmieniać hasło po ważnych wydarzeniach w życiu, np. zmiana pracy itp. Nie ufaj hasłom w pełni!

1. Zgłaszaj treści obraźliwe administratorom.

Większość stron internetowych oferuje opcję zgłoszenia obraźliwych lub nieodpowiednich treści do administratorów. Pozwoli to zweryfikować czy nasze podejrzenia są uzasadnione. Jeśli tak, to administrator może zablokować prześladującego nas użytkownika.

1. Skorzystaj z blokowania połączń i SMS-ów

Telefony z Androidem i IOS pozwalają blokować SMS-y i połączenia przychodzące od wybranych numerów. Warto skorzystać z tej opcji

1. Jeśli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, powiadom organy ścigania.

Jeśli boisz się o swoje życie lub zdrowie, natychmiast skontaktuj się  z policją. Nie warto ryzykować życia, licząc, że problem sam się rozwiąże. Polskie prawo chroni Cię przed wieloma formami przemocy internetowej. Przed kontaktem z policją warto np. kopiować maile z pogróżkami na pendrive’a.

Opracował Sławomir Pietraszewski wg. Fabrizio Ferri-Benedetti

Dla rodziców i nie tylko

Poniżej prezentuję oprogramowanie wspierające ochronę dziecka jego bezpieczne korzystanie z Internetu oraz zestaw poradników i informacji dotyczących wielu zagadnień związanych z bezpieczeństwem w sieci, zagrożeń jakie mogą nas spotkać, w szczególności nasze dzieci, oraz jak się przed nimi chronić i chronić!

mOchrona – aplikacja ochrony rodzicielskiej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) działa poprzez połączenie – sparowanie – urządzenia rodzica z urządzeniem dziecka. Dzięki temu, umożliwia stałą opiekę nad najmłodszymi użytkownikami Internetu.

logo

Rodzic może wprowadzić takie ustawienia, które zminimalizują ryzyko kontaktu ze szkodliwymi treściami w Internecie i pozwolą dziecku bezpiecznie korzystać z zasobów sieci. W dowolnym momencie można je zmodyfikować.

Szczegóły tytaj: https://ose.gov.pl/mochrona

"Co za dużo to niezdrowo" - każdy z nas zna to powiedzenie. Dotyczy ono również, a może szczególnie, korzystania z nowoczesnej technologii cyfrowej. Nie pozwólmy aby naszą umiejętność myślenia i analizowania zastąpiła pamięć RAM naszego smartfona. Aby naszą pamięć zastępowała pamięć masowa urządzeń komputerowych.

Chrońmy się przed cyfrową demencją! Co to jest? Zobacz w filmie pod poniższym linkiem.

Co to jest "cyfrowa demencja"?