Szyfr Cezara czyli Code Week w SP1

W dniach 10-14 października 2022 roku w naszej szkole realizujemy zadania w ramach Europejskiego Tygodnia kodowania.

logo

Klasy 4-8 zapoznają sie z podstwami kryptografii. Poznają szyfr podstawieniowy - Szyfr Cezara. Będą mieli za zadanie skonstruować "maszynę" szyfrującą i deszyfrującą.
Będą pisać do siebie zakodowane depesze i odszyfrowywać zakodowany tekst.

Klasy 1 - 3 rozegrają turniej gier plansazowych zwracając uwagę na poruszanie sie pionkami po planszy, zmianę pozycji o określoną ilośc pół czy losowe zdobywanie punktów w rzucie kostka do gry. W zależności od wyboru gry będa podejmowali strategiczne decyzje czy poruszać się naprzód, zdobywać punkty czy wyprzedzać na planszy przeciwnika? Wyłonieni, najlepsi uczniowie z każdej klasy rozegrają turniej międzyklasowy w dowolnie wybranej grze planszowej.

Szyfr Cezara to jedna z najprostszych technik szyfrowania. Jest to rodzaj szyfru podstawieniowego, w którym każda litera tekstu jawnego zastępowana jest inną, oddaloną od niej o stałą liczbę pozycji w alfabecie, literą, przy czym kierunek zamiany musi być zachowany. Nie rozróżnia się przy tym liter dużych i małych.

szyfr cezara

Zadanie dodatkowe dla chętnych: zbuduj urządzenie do szyfrowania i rozszyfrowywania tekstu szyfrem podstawieniowym. Pomysły znajdziecie w sieci, np.:

maszyna cezara

Szyfr Cezara na Hour of Code

Rozwiąż krzyżówkę

Szyfr Cezara w Scratch

Giganci programowania: gra w hakera